Micromax Bharat 5 is a mid-to-low level Android cellphone, counting with an exceptional 1.3 gigahertz Quad-Core processor, a pretty large 5.2" screen, and 2 cameras, a 5 megapixels back side camera and a 5 megapixels front side camera.
Though this phone is just 0 inches long, it's able to fit a a 5.2 inches display. Micromax only sells this phone in color 16 777 216.
Micromax equipped this phone with a nice 5.2" display, and a resolution of 720 x 1280 (HD), giving this phone a very nice image quality.
This cellphone is equipped with an extremely powerful Quad-Core processor running at 1300 megahertz, included in the MediaTek MT6737 chip with only 1 GB of RAM memory which is a little disappointing for such a great phone. An interesting aspect of this cellphone is its 16 GB quite big internal storage and a slot for an external memory card, enough to store hundreds of apps without any trouble.
The Micromax Bharat 5 has Wi-Fi connectivity (but it can't share it with other devices acting as a wireless router or modem), 4G LTE fast connection type and 3G fast connection type, over HSPA technologies. This cellphone doesn't have a sim card, because it's not a GSM phone.
The Micromax Bharat 5 features two cameras, a 5 MP back camera and a 5 megapixels front facing camera. Additionally, the camera features time lapse video.
This phone also comes with some interesting features like Bluetooth (4.0 ), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone uses a high capacity 5000 mAh Li - Ion non-replaceable battery providing this phone an extremely long battery life. An issue to consider is that this phone's battery is not replaceable so you won't be able to replace it when it starts losing capacity, although having 5000 mAh you will probably replace this cellphone before it becomes a real problem.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.2 inchesMetric13.2 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 400 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6737 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Aperture: | f/2.20 |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.