Micromax Bharat 5 Infinity is an interesting Android phone, which counts with an extremely powerful 1.5 gigahertz Quad-Core CPU, a large 5.5-inches screen, a 5 mega-pixels back camera and a 5 megapixels front camera. But it's time to get into more detail.
Micromax equipped this phone with an extremely powerful Quad-Core processor clocking at 1500 megahertz, bundled in a MediaTek MT6739 chip and only 1 GB RAM memory which is a little bit low considering the Micromax Bharat 5 Infinity's powerful processing power. A good feature of this phone is the 16 GB quite big internal storage and a slot for SD memory cards, allowing you to install a couple hundred games and apps without worrying about space.
The Micromax Bharat 5 Infinity is a compact device, given that it packs a 5.5 inches screen and it only has 5.83 inches long. This phone's thickness , 0.41 inches, is a little bit far from current standards, but it still feels quite fine in the user's hand. Micromax is offering this phone in 16 777 216 color.
This phone has a good level 720 x 1440 5.5-inches display, which makes it hard to see the pixels in the display.
This phone features Wi-Fi capability (which it can share with other devices around, acting as a modem), LTE (4G) high speed connection and also HSPA+ data connection, a lower speed 4G technology and 3G fast internet connection, using HSDPA and HSUPA technologies. This phone comes with 2 Nano SIM cards so it's able to work with 2 different carriers or phone lines in the same phone.
This cellphone has two cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 5 megapixels front-facing camera. It also shoots Full HD 1920x1080 videos at 30 fps.
The Micromax Bharat 5 Infinity also includes plenty of great characteristics such as Fingerprint Sensor, Facial recognition to unlock, Bluetooth (allows communication with other bluetooth cellphones and accessories), GPS Localization and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone counts with a 5000 mAh great Li - Polymer non-replaceable battery that can keep this phone running for many hours and even reach the end of the day without charging it at all. An issue to take into consideration is that this device's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it begins to get older, whereas with such a big battery you will probably buy a new phone before that becomes an issue.
This device is definitely the right choice for you no matter if you want a cellphone majorly for internet broswing and social networks or want this phone for playing games.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 5.83 x 2.80 x 0.41 inchesMetric14.81 x 7.11 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1440 x 720 pixels |
| Pixel density: | 293 pixels per inchMetric115.35 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6739 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8100 |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 1(2100), 3(1800), 5(850), 40(2300), 41(2600+) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.1 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.