Micromax Bharat 5 Plus is a not so powerful device, which features an exceptional 1300 megahertz Quad-Core CPU, a pretty large 5.2-inches screen, and two cameras, an 8 MP back-facing camera and a 5 mega-pixels front facing camera. We will get a better understanding of this phone's features when we get into specific details.
Micromax made this phoneavailable only in color 16 777 216. Though this phone only has 0 inches long, it is still able to fit a a 5.2" display.
Micromax equipped this phone with a very good 5.2" display, and a 720 x 1280 (HD) resolution, providing this phone with a nice image quality.
Micromax sells the Micromax Bharat 5 Plus with a very fast 1300 megahertz Quad-Core processor, packed into the MediaTek system chip and a large 2 GB RAM memory. This device comes with an interesting 16 GB internal storage memory and an SD extension slot, which allows the user to store a couple hundred apps and games without any trouble.
This phone features WiFi connection (which it can share with other devices acting as a modem), LTE (4G) fast data connection and 3G fast data connection, using HSPA and HSUPA technologies. This device doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM networks.
The Micromax Bharat 5 Plus has two cameras, an 8 megapixels back facing camera and a 5 MP front facing camera. In addition, the camera includes time lapse video.
This cellphone also includes a couple cool characteristics like Bluetooth, GPS Geolocation and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
The Micromax Bharat 5 Plus packs a 5000 mAh long lasting non-removable battery, enough to provide this cellphone with an amazing battery duration. An issue to consider is that this phone's battery is not removable so you can't change it when it starts to lose its charge, even though with such a big battery you will probably replace this cellphone before that becomes an issue.
This cellphone is definitely the right choice for you no matter if you want it majorly for social networks or want this device for playing games.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 7.1 Nougat |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.2 inchesMetric13.2 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 16 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Camera features: | Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 5(850), 8(900), 2(1900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.