Micromax Bharat 5 Pro is a good quality cellphone, with a good size 5.2" screen, a 1300 megahertz Quad-Core CPU, a 13 megapixels back-facing camera and a 5 MP front-facing camera. Is that all? No, it's only the tip of the iceberg.
Micromax decided to build this phone with a MediaTek MT6737 system chip, including an extremely powerful Quad-Core processing unit clocking at 1300 megahertz and a large 3 GB of RAM. This cellphone comes with an amazing 32 GB internal storage and an SD memory card expansion slot, allowing the user to store hundreds of applications without thinking about running out of space at all.
This phone is just available in 16 777 216 color. Micromax didn't seem to put much effort to reduce weight in this 6 ounces cellphone. This cellphone is only 5.89 inches long and 2.89 inches wide, but it manages to hold a 5.2 inches display. This cellphone is incredibly thin and comfortable, with a thickness of just 0.39 inches.
Micromax equipped this cellphone with a good level 5.2" screen, and a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes all photos and videos look colorful and brightful.
This phone offers wifi capability (and it can be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot). The Micromax Bharat 5 Pro comes with two Micro SIM cards to be able to to use 2 different phone lines and even different carriers at the same time.
This phone features two cameras, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 5 mega-pixels front camera. This device also films videos up to 1280x720 (HD) at 30 frames per second. In addition, the camera counts with time lapse video.
The Micromax Bharat 5 Pro also features a few useful features such as Bluetooth (enables communication with other bluetooth cellphones and accessories), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone uses a huge 5000 mAh Nano SIM, Micro SIM non-replaceable battery that provides this phone a marvelous battery life. An issue to take into account is that this phone's battery isn't removable so you won't be able to replace it when it starts to lose its charge, although with such a big battery you will probably buy a new phone before it becomes a real problem.
No matter if you will use this phone mainly for social networks or are looking for a cellphone for gaming, you will definitely be very pleased with it.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 5.89 x 2.89 x 0.39 inchesMetric14.96 x 7.34 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 6.00 ouncesMetric170.1 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Size: | 5.2 inchesMetric13.2 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Brightness: | 400 cd/m2 |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6737 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Nano SIM, Micro SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 5000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
| Camera features: | Time Lapse Video |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.