Micromax Bharat Go is a bit outdated cellphone, including a 4.5-inches screen, a good performance 1100 MHz Quad-Core processor, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 5 megapixels front side camera.
Micromax equipped this device with a fast 1100 MHz Quad-Core processing unit, bundled in a MediaTek MT6737M system chip with 1 GB of RAM. A nice advantage of the Micromax Bharat Go is its quite big 8 GB internal storage memory and an external memory slot, allowing the user to install hundreds of games and applications without worrying about space.
This phone is just available in color 16 777 216. This cellphone has a wonderful design, with a thickness of just 0.38 inches. About its design materials, this cellphone is mainly created with Plastic . Micromax has made a very nice job making this phone weight just 4.59 oz.
This phone has two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 5 megapixels front facing camera. It is capable of shooting videos up to 1280x720 (HD) at 30 fps.
Micromax designed the Micromax Bharat Go with a good looking 4.5" display, and a resolution of 480 x 854 , which makes it hard to see the pixels composing the display.
This phone uses a mid sized 2000 mAh Li - Ion replaceable battery that provides this cellphone a poor battery life.
This device has wi-fi capability (which can be shared with other devices around, as a mobile hotspot), 4G LTE fast internet connection and also HSPA+ connectivity, that is a slower 4G variation and the fastest 3G internet connection, over HSDPA and HSUPA technologies. This phone doesn't have a sim card, because it doesn't support GSM networks.
This cellphone also features some interesting characteristics as Bluetooth (4.0 ) and GPS, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
Micromax sells this phone with Charger, USB Cable, Battery and User Guide .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 8.0 Oreo |
| Dimensions: | 5.37 x 2.64 x 0.38 inchesMetric13.64 x 6.71 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 4.59 ouncesMetric130.12 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Plastic |
| Accessories: | Battery, Charger, USB Cable, User Guide |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6737M |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1100 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP1 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.