Micromax Bolt AD3520 is a low-end phone, equipped with a powerful 1300 megahertz Dual-Core processor, a 3.5" screen, and two cameras, a 2 mega-pixels back camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera.
The Micromax Bolt AD3520 is powered by a great performance Dual-Core processor speeding at 1300 megahertz and 512 MB of RAM. This cellphone has a 4 GB internal memory, a passable quantity that should be adequate for the average user having that this phone also has a slot for SD memory cards to store songs, photos and videos and even some apps and games that allow being installed in the external memory.
The Micromax Bolt AD3520 only has 0 inches long and 0" wide, but it is still able to fit a a 3.5 inches screen. This cellphone is for sale in 16 777 216 color.
This phone features two cameras, a 2 MP back camera and a 0.3 mega-pixels front side camera. It is also able to capture 1280x720 HD videos.
This cellphone has a good level 320 x 480 3.5" display, which makes all pictures and movies look good.
This device provides WiFi capability (although it can't be shared with other devices as a mobile mobile hotspot). This device doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM networks.
This cellphone counts with a mid sized 1500 mAh battery providing this device with a quite short battery life.
This cellphone also includes a couple cool features like Bluetooth, GPS and Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 320 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Dual-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1500 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.