Micromax Bolt D303 is an outdated cellphone, featuring a medium 4 inches screen, a fast Dual-Core processing unit clocking at 1.3 gigahertz, and two cameras, a 3.2 MP back side camera and a 0.3 MP front-facing camera.
Micromax decided to power this phone with a MediaTek MT6572W system chip, holding a fast 1300 MHz Dual-Core processor and 512 MB of RAM. The Micromax Bolt D303 counts with a 4 GB internal storage, a moderate amount that should be enough for the average user considering that it also has an SD card slot .
Micromax only sells this phone in 16 777 216 color. Although the Micromax Bolt D303 is only 0 inches long, it is able to fit a a 4" display.
This device has two cameras, a 3.2 megapixels back camera and a 0.3 megapixels front facing camera.
Micromax equipped the Micromax Bolt D303 with a good looking 4 inches display, and a 480 x 800 resolution, making everything look great.
The Micromax Bolt D303 offers Wi-Fi capability (although it can't share it with other devices acting as a hotspot). This cellphone doesn't have a sim card, because it is not a GSM phone.
The Micromax Bolt D303 also comes with a couple nice characteristics as Bluetooth (4.0 ), GPS Localization and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
The Micromax Bolt D303 features a 1300 mAh mid capacity battery, which is quite low for a consuming cellphone like this.
Micromax sells this phone with warranty card, USB cable, handsfree , charger, battery and user guide.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 4.4 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Accessories: | USB cable, battery, charger, handsfree , user guide, warranty card |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6572W |
| Processor: | Dual-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 3.2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.