Micromax Bolt Q331 is a mid-to-low level Android device, coming with a big 5" screen, a fast 1200 megahertz Quad-Core CPU, and two cameras, a 5 MP back camera and a 2 megapixels front-facing camera. That's everything we have to say? Not at all, it's just the shortest summary on earth.
Micromax decided to design this phone using a good performance 1.2 gigahertz Quad-Core processor, packed into a Spreadtrum SC7731G system chip and 512 MB RAM. The Micromax Bolt Q331 counts with a 4 GB internal storage memory, a fair quantity that should be enough knowing that this device also has an SD memory slot to store photos and videos.
Micromax is offering the Micromax Bolt Q331 in 16 777 216 color. This cellphone is only 0 inches long and 0 inches wide, but it is still able to fit a a 5" screen.
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 MP back camera and a 2 megapixels front-facing camera. It is capable of capturing HD 1280x720 videos.
This phone includes a good level 480 x 854 5-inches display, providing this cellphone with a nice graphic quality.
This cellphone has a 2000 mAh mid capacity Li - Ion replaceable battery that provides this device a poor battery duration comparing with other similar cellphones.
This cellphone counts with wi-fi capability (although it can't provide it to other devices acting as a modem or router), 4G (HSPA+) data connection, which is not as fast as LTE-A or LTE 4G networks and fast 3G internet connection, using HSDPA and HSUPA technologies. This phone doesn't have a sim card, because it is not a GSM cellphone.
The Micromax Bolt Q331 also features a couple of nice features as Bluetooth (Yes ), GPS Localization and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731G |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.