Micromax Bolt Q332 is a decent Android phone, equipped with a 1.3 gigahertz Quad-Core processing unit, a quite big 5-inches display, and two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 2 megapixels front side camera.
The Micromax Bolt Q332 comes with a fast Quad-Core CPU running at 1.3 GHz and 512 MB of RAM memory. This cellphone has a 2 GB internal storage memory, a common quantity that should be fine for the majority of users considering it also has an external memory slot to store songs, photographs and videos.
Micromax has made a very nice design job making the Micromax Bolt Q332 weight just 4.97 oz. Micromax made this phoneavailable only in color 16 777 216. This phone is just 0.38 inches thick, making its way into the thinnest cellphones podium. This device is only 5.56" long, but it still manages to hold a 5 inches display.
This cellphone has two cameras, a 5 megapixels back camera and a 2 MP front camera. It also shoots videos in 1920x1080 (Full HD).
Micromax packed the Micromax Bolt Q332 with an average 5-inches display, and a resolution of 480 x 854 , which makes all pictures and movies look quite vivid.
This cellphone counts with a 2000 mAh medium battery that provides this phone a not very long battery life comparing with other similar devices.
This phone has Wi-Fi capability (although it can't be provided to other devices as a mobile hotspot), 4G (HSPA+) connection type, that is not so fast as LTE-A or LTE networks and 3G fast data connection, supported by HSDPA and HSUPA technologies. This cellphone doesn't use a sim card, because it doesn't work with GSM connections.
This phone also comes with a handful of nice features like Bluetooth (allows communication with other cellphones and accessories), GPS and Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Dimensions: | 5.56 x 2.88 x 0.38 inchesMetric14.12 x 7.32 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 4.97 ouncesMetric140.9 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Quad-Core 1300 MHz |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 2 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.