Micromax Bolt Q339 is a mid-to-low level phone, having a good performance Quad-Core CPU running at 1.2 GHz, a 4.5 inches display, a 5 megapixels back-facing camera and a 2 MP front-facing camera.
Whereas this cellphone is just 0" long, it is able to fit a a 4.5 inches screen. Micromax only offers this phone in 16 777 216 color.
This phone is equipped with a good performance 1200 MHz Quad-Core processing unit, included in the Spreadtrum SC7731 chip with 512 MB of RAM memory. This cellphone has a 4 GB internal memory, a moderate quantity that should be enough having that this cellphone also has an external memory slot .
This cellphone has two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 2 megapixels front camera. It is also able to capture videos up to 1280x720 (HD).
This phone includes a nice 480 x 854 4.5" screen, providing this phone with a detailed graphical experience.
This device counts with a 1650 mAh medium sized battery, which is quite low for a demanding cellphone like this.
This cellphone counts with WiFi capability (although it can't share it with other devices around, acting as a router) and the fastest 3G connection type, using HSPA technologies. This phone doesn't use a sim card, because it isn't a GSM enabled cellphone.
This phone also includes a few nice features like Bluetooth (allows communication with other phones, computers and accessories) and GPS Localization, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
If you buy the Micromax Bolt Q339 you also receive Manual, battery and handsfree , charger, warranty card and USB cable.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 4.4.2 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Accessories: | Manual, USB cable, battery and handsfree , charger, warranty card |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1650 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.