Micromax Bolt Q381 is a mid-to-low level phone, including a pretty big 5" screen, a 5 megapixels back side camera and an extremely fast Quad-Core processing unit ticking at 1300 megahertz. Great! That's it? No, it's only the shortest summary.
This cellphone is a compact phone, given that it has a 5" display and it's only 0" long. Micromax is offering this device in color 16 777 216.
The Micromax Bolt Q381 is equipped with a good level 854 x 480 5" screen, making everything look quite vivid.
The Micromax Bolt Q381 ships with a Spreadtrum SC7731G system chip, holding a high-tech 1.3 gigahertz Quad-Core processor and only 1 GB of RAM memory which is a little disappointing for a phone of this quality. A nice aspect of this cellphone is its quite big 8 GB internal storage memory and an SD memory card expansion slot, enough to store a couple hundred apps and games without any trouble.
The Micromax Bolt Q381 is only equipped with a 5 megapixels back side camera. This cellphone also films 1280x720 HD videos.
This cellphone features a good 2000 mAh replaceable battery that provides this phone a quite short battery life comparing with other similar cellphones.
This phone has WiFi connectivity (but it can't be provided to other devices as a mobile hotspot). This cellphone has dual sim cards so it is able to use 2 different phone numbers or carriers at the same time.
This phone also includes a few interesting characteristics like Bluetooth (Yes ), GPS Navigation and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 854 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731G |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.