Micromax Bolt S302 is a low-end device, equipped with a 4 inches screen, a great performance processing unit speeding at 1 gigahertz, and two cameras, a 2 mega-pixels back side camera and a 1.5 mega-pixels front-facing camera. Let's take a better sight of what this device can do.
This phone is available just in 65 536 color. The Micromax Bolt S302 is only 0 inches long, but it is able to fit a a 4" screen.
Micromax designed this cellphone with a good looking 4 inches display, and a 480 x 800 resolution, which makes everything look beautiful.
Micromax equipped this device with a Spreadtrum SC7715 chip, which holds a fast processor ticking at 1000 MHz with 512 MB RAM memory. This cellphone counts with a passable 4 GB internal memory, which is enough for the vast majority of users having that it also has an SD memory card expansion slot to store songs, pictures and videos.
The Micromax Bolt S302 has Wi-Fi connection (but it can't provide it to other devices around, acting as a mobile hotspot). This device doesn't use a SIM card, because it doesn't support GSM connections.
The Micromax Bolt S302 features two cameras, a 2 mega-pixels back side camera and a 1.5 megapixels front camera. The Micromax Bolt S302 can also capture 720x480 videos.
The Micromax Bolt S302 uses a mid sized 1450 mAh battery providing this cellphone with a below average battery life.
This phone also includes a handful of useful features as Bluetooth (2.1 ), GPS Geolocation and FM Radio, and lots of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 4.4.3 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 65 536 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7715 |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Single-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP1 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1450 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 1.5 megapixels |
| Max video resolution: | 720 x 480 |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.