Micromax BOLT Selfie is a mid level Android phone, packed with a good performance 1 GHz Quad-Core CPU, a 4.5" display, a 5 mega-pixels back-facing camera and a 5 MP front-facing camera. We will get a better idea about this cellphone's advantages when we get into deeper details.
The Micromax BOLT Selfie is quite a compact phone, taking into account that it packs a 4.5" screen and it's just 0" long and 0" wide. Micromax just sells this phone in color 16 777 216.
Micromax decided to build this cellphone using a MediaTek MT6735 chip, holding a fast 1000 MHz Quad-Core CPU with 1 GB RAM memory. This cellphone has an 8 GB interesting internal storage and an SD card slot, allowing you to install a couple hundred applications without any problem.
This phone has two cameras, a 5 mega-pixels back facing camera and a 5 mega-pixels front camera.
The Micromax BOLT Selfie has a interesting 480 x 854 4.5" screen, which makes all photos and videos look very good.
The Micromax BOLT Selfie counts with a good 1750 mAh battery, which is not really enough for a demanding phone like this.
This phone features WiFi connectivity (although it can't be shared with other devices around, acting as a hotspot) and LTE 4G high speed internet connection. The Micromax BOLT Selfie comes with two Micro SIM cards so it can to use two different phone lines or carriers.
The Micromax BOLT Selfie also features a couple of nice characteristics such as Bluetooth (Yes ), GPS Geolocation and FM Radio, and multiple sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Also Known As: | Micromax Q424 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6735 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit (Quad-Core 1000 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1750 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.