Micromax Bolt Supreme is a modest Android phone, provisioned with a medium 3.5-inches screen, a great performance Quad-Core CPU ticking at 1.2 gigahertz, and two cameras, a 2 MP back camera and a 0.3 megapixels front side camera.
This device is only 0 inches long and 0 inches wide, but it manages to hold a 3.5" screen. The Micromax Bolt Supreme is available only in 262 144 color.
The Micromax Bolt Supreme includes a good 320 x 480 3.5 inches screen, making everything look nice.
Micromax decided to power this cellphone using a great performance 1200 MHz Quad-Core CPU, packed into the Spreadtrum SC7731C system chip and 512 MB RAM. This phone counts with a 4 GB internal memory, a common amount that should be fine for most users considering the Micromax Bolt Supreme also has an external SD slot to store songs, photographs and videos.
This cellphone counts with Wi-Fi connectivity (but it can't be shared with other devices around, acting as a mobile hotspot). The Micromax Bolt Supreme comes with two Micro SIM cards so it's able to use two different carriers or phone lines.
The Micromax Bolt Supreme is equipped with two cameras, a 2 megapixels back camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera.
This cellphone also includes a couple of interesting features like Bluetooth (2.1 ), GPS and Radio, and plenty of sensors like Light Sensor, Proximity Sensor, Accelerometer and Compass.
This cellphone packs a 1200 mAh small sized battery, which is not really enough for a phone like this.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 5.1 Lollipop |
| Also Known As: | Micromax Bolt Q300||Micromax Q300 |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 262 144 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 480 x 320 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC7731C |
| Processor: | ARM Cortex-A7 (Quad-Core 1200 MHz) |
| RAM Memory: | 512 MB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP1 |
| Internal Memory: | 4 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 2 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.