Micromax Dual 5 is a mid-end Android cellphone, having an enormous 5.5" display, a powerful Octa-Core processor running at megahertz, a 13 mega-pixels back-facing camera and a 13 MP front-facing camera.
Talking about its construction materials, this cellphone is made of Aluminum . Even though this cellphone is just 0" long, it is able to fit a a 5.5 inches display.
This phone is powered by a quite powerful MHz Octa-Core processing unit, bundled in the Qualcomm Snapdragon 652 8976 chip and a large 4 GB of RAM memory. The Micromax Dual 5 has a 128 GB amazing internal storage memory and an SD card slot, which allows you to store lots of applications, games, photos and videos without thinking about running out of space at all.
Micromax packed this phone with a incredible 5.5 inches display, and a resolution of 1080 x 1920 (Full HD), which makes all images and videos look absolutely perfect.
This cellphone has two cameras, a 13 megapixels back-facing camera and a 13 MP front side camera. It is capable of capturing videos in 3840x2160 (4K).
The Micromax Dual 5 comes with a great 3200 mAh Li - Ion non-replaceable battery, enough to provide this phone with an extremely long battery life. An issue to take into account is that this cellphone's battery isn't removable so you won't be able to replace it when it starts to get older, even though with such a huge battery size you will probably replace this phone before that happens.
This cellphone features wi-fi connection (but it can't be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot). This device doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM networks.
This phone also comes with a couple useful characteristics like Bluetooth and GPS (Global Positioning System), and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Materials: | Aluminum |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | Super AMOLED |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 652 8976 |
| Processor: | |
| RAM Memory: | 4 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 510 |
| Internal Memory: | 128 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3200 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 13 megapixels |
| Max video resolution: | 3840 x 2160 (4K) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.