Micromax Evok Dual Note is a mid-end device, packed with an extremely powerful 1.5 GHz Octa-Core CPU, a big size 5.5 inches screen, a 13 mega-pixels back side camera and a 5 mega-pixels front side camera.
Regarding its body design materials, this phone is mainly created with Metal . The Micromax Evok Dual Note is available just in color 16 777 216. The Micromax Evok Dual Note is quite a compact device, considering it features a 5.5" display and it's only 6.06 inches long. The Micromax Evok Dual Note is very slim and practical, being just 0.31" thick.
This phone has a beautiful 1080 x 1920 (Full HD) 5.5 inches screen, which makes all images and videos look beautiful and brightful.
This cellphone comes with an extremely fast Octa-Core CPU clocking at 1.5 gigahertz, bundled in a MediaTek MT6750T system chip with a big 3 GB of RAM memory. The Micromax Evok Dual Note has a big 32 GB internal memory and an external memory slot, allowing the user to store tons of apps, games, songs, photos and videos without worrying about filling the phone.
The Micromax Evok Dual Note counts with wifi connection (although it can't be shared with other devices acting as a wireless modem), 4G LTE fast connection type and fast 3G data connection, supported by HSPA technologies. This phone works with a Nano SIM card for GSM networks.
This cellphone has two cameras, a 13 megapixels back facing camera and a 5 MP front-facing camera. It is capable of capturing videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 fps.
This phone also features a great numbre of cool features like Fingerprint unlock, Bluetooth (4.0 ), GPS Navigation and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This device counts with a great 3000 mAh Li - Polymer non-replaceable battery that provides this phone a great battery duration. An issue to evaluate is that the Micromax Evok Dual Note's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it begins losing capacity, whereas with this big battery you will probably buy a new cellphone before it becomes an issue.
It doesn't matter whether you will use it as a gaming phone or want it mainly for internet broswing and social networks, you will definitely be very happy with it.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Dimensions: | 6.06 x 3.01 x 0.31 inchesMetric15.39 x 7.65 x 0.79 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Metal |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 401 pixels per inchMetric157.87 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6750T |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T860 MP2 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 64 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Polymer |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.