Micromax Infinity N11 is a mid-level Android cellphone, packing a large 6.2-inches display, an extremely powerful Octa-Core processing unit speeding at 2000 megahertz, and two cameras, a 13 mega-pixels back camera and an 8 megapixels front-facing camera.
Micromax is offering the Micromax Infinity N11 in 16 777 216 color. Whereas this phone only has 0 inches long, it manages to pack a 6.2 inches display.
Micromax equipped this cellphone with a good level 6.2 inches screen, and a 720 x 1500 resolution, which makes everything look great.
This cellphone is equipped with a very powerful Octa-Core CPU speeding at 2 gigahertz, bundled in the MediaTek Helio P22 MT6762 chip and a great 2 GB of RAM memory. An amazing feature of the Micromax Infinity N11 is the 32 GB huge internal storage memory and an SD card slot, which allows the user to install lots of apps, games, photos and videos without thinking about running out of space.
This cellphone has two cameras, a 13 MP back facing camera and an 8 MP front-facing camera. It is capable of shooting Full HD 1920x1080 videos at 30 frames per second.
The Micromax Infinity N11 packs amassive 4000 mAh non-replaceable battery, enough to provide the Micromax Infinity N11 with a great battery life. An issue to evaluate is that this phone's battery isn't replaceable so you can't change it when it begins to get older, although with such a big battery you will probably buy a new phone before that becomes a real problem.
This cellphone provides wifi connection (which it can provide to other devices around, as a mobile hotspot). The Micromax Infinity N11 has two Nano SIM cards so it can to work with two different phone numbers at the same time.
This cellphone also features a great numbre of great characteristics as Biometric fingerprint, Facial unlock, Bluetooth (allows communication with other phones and accessories), GPS (Global Positioning System) and Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
If you want this cellphone to play games or are looking for a social phone, this device is definitely very appropiate for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 6.2 inchesMetric15.7 cmImperial |
| Resolution: | 1500 x 720 pixels |
| Pixel density: | 268 pixels per inchMetric105.51 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek Helio P22 MT6762 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 12 nm (Octa-Core 2000 MHz) |
| RAM Memory: | 2 GB |
| Graphics Processor: | PowerVR GE8320 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSDXC (up to 128 GB) |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Front camera: | 8 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Nano SIM |
| Dual SIM: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Face Unlock: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.