Micromax Selfie 2 is a mid level Android cellphone, with a big 5.2 inches display, a 1.3 GHz Quad-Core CPU, a 13 MP back side camera and an 8 MP front facing camera. But let's get into more details.
Although this phone is only 0 inches long, it manages to pack a 5.2 inches display.
Micromax equipped this phone with a MediaTek MT6737 chip, backed up by a high-tech Quad-Core CPU speeding at 1.3 gigahertz with a big 3 GB of RAM. A great advantage of the Micromax Selfie 2 is the 32 GB huge internal storage memory and while it doesn't include an external SD slot, it is still enough to install tons of apps, games, photos and videos without having to worry about how much storage is left.
The Micromax Selfie 2 includes a good level 5.2" display with a 720 x 1280 (HD) resolution, which makes it hard to distinguish the pixels that compose the display.
This phone includes WiFi capability (but it can't provide it to other devices acting as a router or modem). The Micromax Selfie 2 doesn't have a SIM card, because it doesn't support GSM connections.
This cellphone has two cameras, a 13 megapixels back camera and an 8 megapixels front side camera.
This phone also comes with a few nice features like Fingerprint Scanner, Bluetooth (Yes ) and GPS, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
Display | |
| Size: | 5.2 inchesMetric13.2 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 282 pixels per inchMetric111.02 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | MediaTek MT6737 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T720 MP2 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 8 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.