Micromax Selfie 3 is a pretty good device, coming with an extremely powerful 1400 MHz Octa-Core processor, a big 5" display, and two cameras, a 13 megapixels back camera and a 16 MP front facing camera.
Micromax decided to sell this cellphone with a Qualcomm Snapdragon 435 8940 chip, including a very fast 1400 MHz Octa-Core CPU and a large 3 GB of RAM memory. The Micromax Selfie 3 counts with a 32 GB great internal storage and an SD memory slot, more than enough to install hundreds of apps and even the largest games currently available without thinking about running out of space.
About its design materials, this cellphone is mostly made of Metal . This phone is a very compact phone, considering it has a 5 inches display and it only has 0 inches long and 0 inches wide. Micromax just offers this cellphone in 16 777 216 color.
This phone is equipped with two cameras, a 13 MP back camera and a 16 mega-pixels front-facing camera. This cellphone also shoots Full HD 1920x1080 videos at 30 frames per second.
This cellphone is equipped with a spectacular 1080 x 1920 (Full HD) 5-inches display, giving this device a high level graphic quality.
This device uses an inmense 3000 mAh Li - Ion non-removable battery that can keep it running for several hours without having to charge it. An issue to evaluate is that this phone's battery is non-replaceable so you won't be able to replace it when it starts to last shorter, while with such a huge battery size you will probably replace this phone before it becomes a real problem.
This phone features WiFi connection (but it can't be provided to other devices around, as a mobile hotspot), LTE 4G high performance connectivity and 3G fast connection type, supported by HSPA technologies. This cellphone doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM networks.
The Micromax Selfie 3 also includes a wide variety of great characteristics such as Biometric fingerprint, Bluetooth (provides communication with other bluetooth phones and accessories), GPS and Radio, and a few sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
It doesn't matter whether you want it majorly for internet broswing and social networks or want it to play games, you will probably love this phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 7.0 Nougat |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Materials: | Metal |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels (Full HD) |
| Pixel density: | 441 pixels per inchMetric173.62 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 435 8940 |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Octa-Core 1400 MHz) |
| RAM Memory: | 3 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 505 |
| Internal Memory: | 32 GB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 13 megapixels |
| Aperture: | f/2.00 |
| Front camera: | 16 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.2 |
| GPS: | Yes |
| Fingerprint ID: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.