Micromax Spark Go is a not so powerful phone, which features a very fast 1300 megahertz Quad-Core processor, a pretty big 5-inches screen, and two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 2 megapixels front camera.
This cellphone is a very compact phone, taking into account that it packs a 5" screen and it's only 5.71" long and 2.87" wide. The Micromax Spark Go has a wonderful design, with a thickness of just 0.38 inches.
This device is equipped with a good level 480 x 854 5-inches display, giving this device a decent graphic quality.
The Micromax Spark Go ships with a Spreadtrum SC9832E system chip, holding a high speed 1.3 GHz Quad-Core CPU with only 1 GB of RAM memory which is a little bit disappointing for such a solid device. This phone counts with an 8 GB quite big internal memory and an SD card slot, allowing you to store a couple hundred apps and games without running out of space.
This device has wi-fi connectivity (which can be provided to other devices around, acting as a mobile hotspot), 4G (LTE) great performance connectivity and also HSPA+ data connection, which is a lower speed 4G variation and fast 3G connection type, supported by HSDPA and HSUPA technologies. The Micromax Spark Go uses 2 Micro SIM cards to be able to to work with two different carriers or phone lines at the same time.
The Micromax Spark Go is equipped with two cameras, a 5 MP back camera and a 2 megapixels front camera. This phone also captures videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second.
This phone uses a medium capacity 2000 mAh Nano SIM, Micro SIM non-replaceable battery providing this device with a quite short battery duration. An important issue to take into consideration is that this cellphone's battery is not replaceable so you can't change it when it starts to lose its charge, having to buy a new device to "solve it" or hopefully take it to someone who can open it and change the battery.
This phone also features a couple nice features as Bluetooth, GPS Localization and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
When you buy this phone you also get User Guide, Battery , USB Cable and Charger.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 8.1 Oreo |
| Dimensions: | 5.71 x 2.87 x 0.38 inchesMetric14.5 x 7.29 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Accessories: | Battery , Charger, USB Cable, User Guide |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 196 pixels per inchMetric77.17 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC9832E |
| Processor: | ARM Cortex-A53, 64-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-T820 MP1 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSD (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Nano SIM, Micro SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Mobile Hotspot: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA+ (4G), HSDPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.