Micromax Spark Vdeo is a decent quality Android phone, including a great performance 1100 megahertz Quad-Core CPU, a 4.5" display, and 2 cameras, a 5 megapixels back-facing camera and a 2 mega-pixels front camera. That's all? No, it's only the starting point of a detailed review.
Micromax sells the Micromax Spark Vdeo with a fast 1100 megahertz Quad-Core CPU, packed into a Qualcomm Snapdragon 210 8909 chip with 1 GB of RAM. A nice point of this phone is its big 8 GB internal storage memory and a slot for an external memory card, enough to install hundreds of apps without worrying about space.
This cellphone is extremely thin, being just 0.39" thick. Micromax appears to have forgotten about weight optimization in this 4.94 ounces cellphone. Micromax made this phoneavailable just in color 16 777 216.
This cellphone has a very good 480 x 854 4.5" screen, which makes all images and movies look very good.
The Micromax Spark Vdeo is equipped with two cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 2 mega-pixels front side camera.
The Micromax Spark Vdeo features wi-fi capability (although it can't provide it to other devices as a mobile hotspot), LTE 4G high speed data connection and 3G fast connectivity, over HSPA technologies. The Micromax Spark Vdeo uses two Micro SIM cards so it can to use two different phone numbers or carriers at the same time.
The Micromax Spark Vdeo features a good 1800 mAh Li - Ion non-removable battery providing this cellphone with a below average battery duration. A key issue to consider is that this cellphone's battery isn't replaceable so you can't buy a new battery when it begins to get older, having to change the whole phone or hopefully take it to someone who can open the device and change the battery.
This phone also comes with a couple of cool characteristics as Bluetooth (Yes ), GPS Localization and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Also Known As: | Micromax Q415 |
| Dimensions: | 5.27 x 2.66 x 0.39 inchesMetric13.39 x 6.76 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | 4.94 ouncesMetric140.05 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 210 8909 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1100 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 304 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.