Micromax Vdeo 1 is a decent quality phone, which counts with a medium sized 4" screen, a very fast Quad-Core processor clocking at 1300 MHz, and 2 cameras, a 5 mega-pixels back side camera and a 2 megapixels front-facing camera. Let's take a deeper sight of what this phone can give us.
The Micromax Vdeo 1 is slim and looks really nice, although it's not as slim as many other devices you can find, with a thickness of 0.4". This phone is only for sale in 16 777 216 color.
Micromax decided to power this phone with a high speed Quad-Core processor running at 1.3 gigahertz, included in a Spreadtrum SC9832 system chip and only 1 GB of RAM which is a bit disappointing considering its impressive processor. A nice feature of this phone is the 8 GB quite big internal storage memory and a slot for SD memory cards, which allows you to install hundreds of games and apps without worrying about space.
The Micromax Vdeo 1 features two cameras, a 5 megapixels back camera and a 2 megapixels front camera. It can also capture videos up to 1280x720 (HD) at 30 frames per second.
Micromax packed this cellphone with a very good 4 inches display, and a resolution of 480 x 800 , giving this device a good graphical experience.
This phone features Wi-Fi connectivity (although it can't share it with other devices acting as a wireless modem), 4G (LTE) high speed connection type and fast 3G connection type, supported by HSPA and HSUPA technologies. This cellphone uses two Micro SIM cards so it is able to use 2 different phone numbers.
This phone also features a few nice features as Bluetooth (provides communication with other phones, computers and accessories), GPS (Global Positioning System) and FM Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This device counts with a 1600 mAh mid capacity Micro SIM non-replaceable battery, which is quite low for a cellphone like this. A big issue to consider is that this cellphone's battery is not removable so you can't change it when it starts to lose capacity, having to buy a new cellphone to "solve it".
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 4.72 x 2.50 x 0.40 inchesMetric11.99 x 6.35 x 1.02 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4 inchesMetric10.2 cmImperial |
| Resolution: | 800 x 480 pixels |
| Pixel density: | 233 pixels per inchMetric91.73 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC9832 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Micro SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1600 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G), HSPA and HSUPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.