Micromax Vdeo 2 is a mid-to-low level phone, coming with a 4.5" screen, a 1500 MHz Quad-Core CPU, and two cameras, a 5 MP back side camera and a 2 mega-pixels front facing camera. We will get a better idea about this phone's specs when we get into more details.
Micromax decided to power this cellphone with an exceptional Quad-Core CPU clocking at 1500 megahertz, packed into the Spreadtrum SC9832 chip with only 1 GB RAM memory which is a bit poor for a phone of this quality. This cellphone comes with a good 8 GB internal memory and an SD memory slot, allowing you to install hundreds of applications without worrying about space.
Even though this phone is just 5.2 inches long, it is still able to fit a a 4.5" display. The Micromax Vdeo 2 has a wonderful design, with a thickness of just 0.38 inches. This cellphone is only available in 16 777 216 color.
Micromax packed this cellphone with a interesting 4.5-inches display, and a 480 x 854 resolution, providing this cellphone with a detailed image quality.
This cellphone is equipped with two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 2 megapixels front-facing camera. It is also able to capture HD 1280x720 videos at 30 frames per second.
The Micromax Vdeo 2 has WiFi connectivity (although it can't be shared with other devices around, acting as a hotspot), 4G LTE high performance connection type and the fastest 3G data connection, supported by HSPA technologies. This phone has two Micro SIM cards so it's able to work with 2 different phone lines in the same phone.
The Micromax Vdeo 2 also comes with some useful characteristics such as Bluetooth (enables communication with other bluetooth devices, computers, and accessories), GPS (Global Positioning System) and Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This cellphone features a mid sized 1800 mAh Micro SIM non-replaceable battery providing this phone with a quite short battery life. A big issue to evaluate is that this cellphone's battery isn't removable so you can't throw it away and buy a new one when it starts to have trouble holding its charge, having to buy a new device to "solve it".
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Also Known As: | Micromax Q4101 |
| Dimensions: | 5.20 x 2.60 x 0.38 inchesMetric13.21 x 6.6 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 4.5 inchesMetric11.4 cmImperial |
| Resolution: | 854 x 480 pixels |
| Pixel density: | 218 pixels per inchMetric85.83 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC9832 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit (Quad-Core 1500 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Mali-400 MP2 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Micro SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 1800 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.