Micromax Vdeo 3 is a fair quality device, which features a Quad-Core CPU speeding at 1100 megahertz, a big 5" screen, and two cameras, a 5 MP back-facing camera and a 2 megapixels front side camera. We will get a better understanding of this cellphone's specifications when we get into deeper details.
Micromax did a very nice design job making the Micromax Vdeo 3 weight only 3.88 oz. This phone is a compact cellphone, considering it features a 5" screen and it's only 5.65 inches long and 2.87 inches wide. This phone is just 0.38 inches thick, taking it to the thinnest phone's category. Micromax onlymade this cellphone in color 16 777 216.
Micromax ships the Micromax Vdeo 3 with a Qualcomm Snapdragon 210 8909 chip, holding a great performance 1100 megahertz Quad-Core processor and 1 GB of RAM. An interesting aspect of this cellphone is its quite big 8 GB internal storage and although it doesn't have a slot for an external memory card, it is enough to store a couple hundred apps, but it might not be enough if you are planning to install some of the largest games available nowadays.
This device includes a interesting 5" screen with a 720 x 1280 (HD) resolution, giving this device a nice graphical experience.
The Micromax Vdeo 3 includes WiFi connection (but it can't be provided to other devices as a mobile mobile hotspot), 4G (LTE) high speed connectivity and 3G fast data connection, supported by HSPA technologies. This phone doesn't have a sim card, because it doesn't work with GSM connections.
The Micromax Vdeo 3 is equipped with two cameras, a 5 mega-pixels back camera and a 2 MP front side camera.
This phone also comes with a couple cool characteristics like Bluetooth (Yes ), GPS Localization and FM Radio, and a couple sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
This phone comes with a medium sized 2000 mAh non-replaceable battery, which is not really enough for a consuming device like this. A big issue to take into consideration is that this phone's battery isn't replaceable so you won't be able to replace it when it begins to last shorter, leaving no choice but to buy a new phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Also Known As: | Micromax Q4202 |
| Dimensions: | 5.65 x 2.87 x 0.38 inchesMetric14.35 x 7.29 x 0.97 cmImperial |
| Weight: | 3.88 ouncesMetric110 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
| Scratch Resistant Glass: | Yes |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 210 8909 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1100 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 304 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Removable: | No |
| Capacity: | 2000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 5 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.