Micromax Vdeo 4 is a mid-to-low level Android cellphone, featuring a great performance 1100 megahertz Quad-Core CPU, a big 5" screen, and 2 cameras, an 8 mega-pixels back camera and a 2 mega-pixels front facing camera.
This phone is powered by a fast Quad-Core CPU clocking at 1100 megahertz, packed into a Qualcomm Snapdragon 210 8909 system chip with 1 GB RAM memory. This phone counts with an 8 GB quite big internal memory and a slot for an SD memory card, allowing the user to store a couple hundred applications without running out of space.
While this phone only has 5.73" long and 2.81 inches wide, it manages to pack a 5 inches screen. Being just 0.39" thick,this phone is slim and stilized. Micromax just sells this cellphone in 16 777 216 color.
Micromax designed this phone with a interesting 5-inches display, and a 720 x 1280 (HD) resolution, making everything look vivid.
The Micromax Vdeo 4 offers Wi-Fi connectivity (although it can't share it with other devices around, as a mobile hotspot), 4G (LTE) high performance connectivity and fast 3G connectivity, supported by HSPA technologies. This phone comes with 2 Micro SIM cards so it's able to work with 2 different phone lines at the same time.
This cellphone is equipped with two cameras, an 8 megapixels back-facing camera and a 2 megapixels front side camera. It is capable of filming videos up to 1280x720 (HD) at 30 frames per second.
The Micromax Vdeo 4 uses a 4000 mAh big Micro SIM non-replaceable battery that can keep it running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it. An issue to take into consideration is that this cellphone's battery is non-replaceable so you can't change it when it begins to live shorter, whereas with such a great capacity you will probably buy a new phone before it happens.
This phone also features a couple cool features such as Bluetooth (enables communication with other cellphones and accessories), GPS Localization and Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Also Known As: | Micromax Q4251 |
| Dimensions: | 5.73 x 2.81 x 0.39 inchesMetric14.55 x 7.14 x 0.99 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | TFT |
| Size: | 5 inchesMetric12.7 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 294 pixels per inchMetric115.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 210 8909 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1100 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Adreno 304 |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | microSDHC (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Micro SIM |
| Removable: | No |
| Capacity: | 4000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 2 megapixels |
| Max video resolution: | 1280 x 720 (30 fps) (HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| SIM Card Type: | Micro SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 7(2600), 21(1500 Upper), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
| Technologies: | LTE (4G) and HSPA |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.