Micromax Vdeo 5 is a not so powerful cellphone, including a big size 5.5-inches screen, a very powerful 1.3 GHz Quad-Core processing unit, an 8 mega-pixels back camera and a 5 mega-pixels front facing camera. But let's get into a bit more details.
This phone is powered by an extremely powerful Quad-Core processor ticking at 1.3 gigahertz, packed into a Spreadtrum SC9832 system chip with only 1 GB of RAM which is a little bit disappointing comparing with the Micromax Vdeo 5's impressive processor. This phone comes with aquite big 8 GB internal storage memory and even though it doesn't count with an external memory card slot, it should be enough to install hundreds of apps and games, but it might not be suitable if you are fan of the largest games available nowadays.
This cellphone is just available in 16 777 216 color. This phone is incredibly slim, with a thickness of just 0.34 inches. This phone is a very compact phone, taking into account that it has a 5.5 inches display and it is only 6.04" long.
The Micromax Vdeo 5 has two cameras, an 8 mega-pixels back-facing camera and a 5 MP front-facing camera. It is capable of shooting videos up to 1920x1080 (Full HD) at 30 frames per second.
The Micromax Vdeo 5 has a good level 720 x 1280 (HD) 5.5-inches screen, making everything look very good.
The Micromax Vdeo 5 includes wifi connection (although it can't share it with other devices as a mobile mobile hotspot). The Micromax Vdeo 5 doesn't use a sim card, because it isn't a GSM phone.
This cellphone comes with an inmense 3000 mAh Li - Ion non-replaceable battery that can keep it running for several hours without charging it. An issue to consider is that the Micromax Vdeo 5's battery is not replaceable so you won't be able to replace it when it starts to last shorter, though with such a big battery you will probably replace this cellphone before it becomes a real problem.
This phone also includes some useful characteristics such as Bluetooth (4.0 ), GPS Geolocation and Radio, and some sensors likeLight Sensor, Proximity Sensor and Accelerometer.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Operating System (OS): | Android 6.0 Marshmallow |
| Dimensions: | 6.04 x 3.06 x 0.34 inchesMetric15.34 x 7.77 x 0.86 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | 16 777 216 |
Display | |
| Screen Type: | IPS LCD |
| Size: | 5.5 inchesMetric14 cmImperial |
| Resolution: | 1280 x 720 pixels (HD) |
| Pixel density: | 267 pixels per inchMetric105.12 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Chipset: | Spreadtrum SC9832 |
| Processor: | ARM Cortex-A7, 32-bit, 28 nm (Quad-Core 1300 MHz) |
| RAM Memory: | 1 GB |
| Graphics Processor: | Yes |
| Internal Memory: | 8 GB |
| SD Card Slot: | No SD card slot |
Battery | |
| Battery type: | Li - Ion |
| Removable: | No |
| Capacity: | 3000 mAh |
Camera | |
| Back camera: | 8 megapixels |
| Front camera: | 5 megapixels |
| Max video resolution: | 1920 x 1080 (30 fps) (Full HD) |
Networks | |
| Wi-Fi: | Yes |
| Dual SIM: | Yes |
| LTE (4G) Bands: | 3(1800), 5(850), 40(2300) |
| UMTS Bands: | Bands 8(900), 1(2100) |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 4.0 |
| GPS: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
| Sensors: | Accelerometer, Light Sensor and Proximity Sensor |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.