Micromax X085 is a low-end cellphone, packed with a compact 1.8-inches screen and a 0.3 mega-pixels back facing camera.
The Micromax X085 is a little thick compared to nowadays cellphones, being as thick as 0.57 inches. Although the Micromax X085 is as big as 4.17 inches long and 1.73" wide, it only packs a much smaller 1.8 inches display. This cellphone is much lighter than what you expect from a cellphone of this size. Micromax made this device in two different colors: black and gray.
Micromax equipped the Micromax X085 with a mediocre 1.8-inches screen, and a resolution of 160 x 128 , giving this phone a mediocre graphical experience.
This cellphone only features a 0.3 mega-pixels back-facing camera.
This phone counts with a low capacity 900 mAh Li-Ion replaceable battery that can keep it running for many hours, although you will need to charge it if you use it heavily. According to Micromax, the Micromax X085 has a reported 3.2 hs talk time and a 187 hs stand by time.
This cellphone uses two SIM cards so it can to work with 2 different carriers or phone lines in the same phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 4.17 x 1.73 x 0.57 inchesMetric10.59 x 4.39 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | 2.42 ouncesMetric68.61 gImperial |
| Colors: | Black and Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 187 hours |
| Talk Time: | 3.2 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.