Micromax X086 is a low-end cellphone, packing a 1.8" display.
The Micromax X086 is a bit thick compared to current cellphones, being as thick as 0.54 inches. This phone isn't a compact phone, taking into account that it is 4.49" long,but it just packs a 1.8" display. This phone is only available in gray color.
Micromax equipped this phone with a good level 1.8 inches display, and a 220 x 176 resolution, which makes everything look good.
This phone doesn't have any cameras.
This phone has a 1000 mAh poor capacity battery, which is not really enough for a device like this. This device has an estimated stand by time of 250 hs and a talk time of 3 hours according to Micromax.
The Micromax X086 supports dual sim cards so it's able to work with two different phone numbers at the same time.
In case want it mainly to perform basic tasks, this phone is a great choice .
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 4.49 x 1.97 x 0.54 inchesMetric11.4 x 5 x 1.37 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 157 pixels per inchMetric61.81 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.