Micromax X088 is a not very powerful device, coming with a compact 1.8" screen. We will get a better idea about this phone's specifications when we get into deeper details.
This cellphone feels much lighter than what you would expect from a cellphone this size. This cellphone is 4.28" long, but it's only able to pack a way smaller 1.8" display. Micromax offers this phone in black and white.
This phone has no cameras at all.
Micromax equipped this phone with a low level 1.8 inches display, and a resolution of 160 x 128 , giving this cellphone a low resolution image quality.
This phone uses a mediocre 950 mAh removable battery that can keep this device running for many hours, but you may need to charge it even after moderate use.
This phone has dual sim cards so it is able to use 2 different phone lines and even different carriers in the same device.
If you want this phone mainly for basic stuff, this device is a great option for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 4.28 x 1.80 x 0.48 inchesMetric10.87 x 4.57 x 1.22 cmImperial |
| Weight: | 2.12 ouncesMetric60.1 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD (up to 4 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 950 mAh |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.