Micromax X089 is a low-end phone, equipped with a 1.8 inches screen. But let's get into much more details.
This phone is quite thick for nowadays standards, being as thick as 0.56". Although the Micromax X089 is as big as 4.45 inches long and 1.82 inches wide, it only contains a much smaller 1.8 inches screen. This cellphone is available just in black color.
Micromax equipped the Micromax X089 with a good 1.8-inches screen, and a 220 x 176 resolution, making everything look quite nice.
This phone has no cameras at all.
This cellphone uses two SIM cards so it can to use two different carriers or phone lines at the same time.
This phone features a poor capacity 900 mAh battery, which is quite poor for a thirsty phone like this. This phone has a reported talk time of 3 hours and a stand by time of 165 hours according to Micromax.
If you are just looking for a low-end cellphone, you will definitely love this phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 4.45 x 1.82 x 0.56 inchesMetric11.3 x 4.62 x 1.42 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 157 pixels per inchMetric61.81 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 165 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.