Micromax X090 is an outdated cellphone, which features a 1.8-inches screen. But it's time to get into a bit more detail.
It appears that Micromax decided not to care much about the weight in this 3.17 oz phone. Micromax just offers this device in color white. The Micromax X090 is 4.41 inches long, but it's only able to pack a way smaller 1.8" display. This cellphone is a little thick compared to today's phones, being as thick as 0.63 inches.
The Micromax X090 includes a mediocre 160 x 120 1.8" screen, which makes screen pixels too big and noticeable.
This cellphone uses a SIM card for GSM connection.
This phone has no cameras at all.
This phone has a medium 1800 mAh replaceable battery, which is not really enough for a thirsty device like this. Micromax reports a 6.5 hs talk time and a 350 hs stand by time for this device.
This cellphone is the correct option for you if you are looking for a cellphone for basic operations.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 4.41 x 1.85 x 0.63 inchesMetric11.2 x 4.7 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 3.17 ouncesMetric89.87 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 120 x 160 pixels |
| Pixel density: | 111 pixels per inchMetric43.7 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 350 hours |
| Talk Time: | 6.5 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.