Micromax X096 is a modest phone, which features a little 1.8" display.
This device isn't a compact phone, taking into account that it is 4.57 inches long and 2.03" wide,but it only contains a 1.8 inches screen. This cellphone is a little bit thick for current standards, with a thickness of 0.61". Micromax just offers this phone in gray color. It appears that Micromax didn't care much about the weight in this 3.39 ounces cellphone.
Micromax packed the Micromax X096 with a interesting 1.8-inches screen, and a resolution of 220 x 176 , which makes everything look quite colorful and brightful.
The Micromax X096 has two SIM cards so it can to use two different carriers or phone lines in the same device.
The Micromax X096 has no cameras at all.
This cellphone has a good 1800 mAh removable battery, which is quite low for a consuming cellphone like this. This cellphone has an estimated talk time of 3 hs and a stand by time of 250 hs according to Micromax.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 4.57 x 2.03 x 0.61 inchesMetric11.61 x 5.16 x 1.55 cmImperial |
| Weight: | 3.39 ouncesMetric96.1 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 157 pixels per inchMetric61.81 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 250 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.