Micromax X097 is a low end device, having a small sized 1.8 inches screen and a 0.3 mega-pixels back-facing camera. We will get a better idea about this cellphone's characteristics when we get into more details.
This phone is much lighter than what you expect from a phone like this. This phone is available only in black color. The Micromax X097 is quite thick compared to nowadays phones, being as thick as 0.61". Whereas the Micromax X097 is as big as 4.3 inches long and 2.16" wide, it only holds a much smaller 1.8 inches screen.
Micromax designed the Micromax X097 with a low quality 1.8-inches screen, and a 160 x 128 resolution, which makes screen pixels too big and noticeable.
The Micromax X097 has 2 SIM cards so it can to work with two different phone numbers in the same phone.
This phone is only equipped with a 0.3 megapixels back facing camera.
The Micromax X097 packs a 850 mAh small sized replaceable battery providing this cellphone with a quite short battery life. This cellphone has a reported 5 hs talk time and a 110 hours stand by time according to Micromax.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 4.30 x 2.16 x 0.61 inchesMetric10.92 x 5.49 x 1.55 cmImperial |
| Weight: | 2.75 ouncesMetric77.96 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 850 mAh |
| Stand-by Time: | 110 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.