Micromax X098 is a low-end phone, featuring a 1.8" screen. Let's take a better sight of what this device offers to us.
The Micromax X098 doesn't feel very lightweight comparing with today standards, weighting 3.09 ounces. This device is a little thick compared to current devices, with its 0.67 inches thickness. This cellphone isn't a compact phone, taking into consideration it is 4.26 inches long,but it just packs a 1.8 inches screen. This cellphone is offerred in 2 different color options, black and red.
The Micromax X098 has no cameras at all.
Micromax equipped the Micromax X098 with a low quality 1.8" screen, and a resolution of 160 x 128 , making everything in the screen lose details and definition.
This phone uses a mid sized 1750 mAh Li-Ion removable battery that can keep it running for many hours, although you will find yourself looking for a place to charge it after some moderate to heavy usage. This cellphone has an aproximate stand by time of 480 hs and a talk time of 7 hs according to Micromax.
This phone has dual SIM cards so it's able to use 2 different carriers or phone numbers in the same phone.
If you just need a basic device, you will probably be very happy with it.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 4.26 x 1.81 x 0.67 inchesMetric10.82 x 4.6 x 1.7 cmImperial |
| Weight: | 3.09 ouncesMetric87.6 gImperial |
| Colors: | Black and Red |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 1.8 inchesMetric4.6 cmImperial |
| Resolution: | 128 x 160 pixels |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1750 mAh |
| Stand-by Time: | 480 hours |
| Talk Time: | 7 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.