Micromax X222 is a modest phone, equipped with a small 2.4 inches touch-screen and a 0.3 MP back facing camera. That's all? No, it's just the shortest summary in history.
This cellphone isn't a compact cellphone, considering it is 3.62" long and 2.05 inches wide,but it just holds a 2.4 inches screen. This phone is a little thick for today's standards, with a thickness of 0.55". It appears that Micromax forgot about optimizing the weight in this 2.93 ounces phone.
Micromax designed the Micromax X222 with a interesting 2.4 inches display, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), giving this phone a decent graphical experience. Its display uses TFT yes technology, but it's not multi-touch.
This cellphone is only equipped with a 0.3 mega-pixels back side camera.
This phone has two SIM cards so it can to use two different phone numbers at the same time.
The Micromax X222 features a 900 mAh small capacity Li-Ion battery that can keep this device running for many hours, although you will probably need to charge it if you use it heavily. Micromax claims this device has a 157 hours stand by time and a 6 hours talk time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 3.62 x 2.05 x 0.55 inchesMetric9.19 x 5.21 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 2.93 ouncesMetric83.06 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 900 mAh |
| Stand-by Time: | 157 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.