Micromax X252 is a quite basic device, provisioned with a 0.3 mega-pixels back facing camera and a 2.4-inches screen.
Whereas this phone is as big as 2.08" long, it only comes with a smaller 2.4" display. This cellphone is a little bit thick for current standards, being as thick as 0.63 inches. This cellphone is just available in color white.
This phone is equipped with an average 320 x 240 (QVGA) 2.4-inches screen, which makes all images and movies look quite good.
This cellphone has dual sim cards so it can to use two different carriers or phone numbers at the same time.
This phone is only equipped with a 0.3 megapixels back side camera. This camera also features flash.
This phone comes with an awesome 2800 mAh replaceable battery that can keep it running for many hours and even reach the end of the day without having to charge it. Micromax claims this device has a stand by time of 690 hs and a talk time of 10 hours.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 2.08 x 4.70 x 0.63 inchesMetric5.28 x 11.94 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Stand-by Time: | 690 hours |
| Talk Time: | 10 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0, EDR |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.