Micromax X254 is a not very powerful cellphone, with a small sized 2.4" screen. We will get a better idea about this phone's wonders when we get into deeper details.
The Micromax X254 is a bit heavy comparing to other cellphones , with a weight of 3.46 ounces. Even though this cellphone is 4.75" long, it only contains a way smaller 2.4 inches screen. The Micromax X254 is a little thick for current standards, being as thick as 0.58 inches. This phone is just available in color black.
The Micromax X254 has no cameras at all.
Micromax equipped this device with an average 2.4-inches screen, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), which makes all photos and movies look quite vivid.
The Micromax X254 comes with 2 SIM cards so it can to work with two different phone numbers and even different carriers at the same time.
This phone comes with a 1800 mAh mid capacity replaceable battery that provides this cellphone a not very long battery life. Micromax afirms this cellphone has a stand by time of 450 hs and a talk time of 5.5 hours.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 4.75 x 2.05 x 0.58 inchesMetric12.07 x 5.21 x 1.47 cmImperial |
| Weight: | 3.46 ouncesMetric98.09 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 450 hours |
| Talk Time: | 5.5 hours |
Camera | |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.