Micromax X258 is a not very powerful phone, provisioned with a 0.3 megapixels back camera and a small sized 2.4" screen.
Though this cellphone is as big as 4.69" long, it only contains a way smaller 2.4 inches display. This phone is a little thick for current standards, with a thickness of 0.57". This phone is available only in color black. It seems like Micromax decided not to care much about the weight in this 3.53 ounces cellphone.
This cellphone includes a nice 320 x 240 (QVGA) 2.4 inches screen, providing this phone with a nice graphical experience.
The Micromax X258 uses two SIM cards so it can to work with two different phone numbers or carriers at the same time.
This phone is equipped with only a 0.3 megapixels back-facing camera.
This device counts with a medium sized 1750 mAh Li-Ion removable battery, which is quite poor for a thirsty device like this. This device has an estimated 300 hours stand by time and a 6 hours talk time according to Micromax.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 4.69 x 2.01 x 0.57 inchesMetric11.91 x 5.11 x 1.45 cmImperial |
| Weight: | 3.53 ouncesMetric100.07 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1750 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.