Micromax X278 is a quite basic phone, provisioned with a 0.3 MP back-facing camera and a little 2.4 inches display.
This device isn't a very compact phone, taking into consideration it is 4.84" long and 1.97 inches wide,but it only holds a 2.4" screen. This cellphone is a little bit thick for current standards, with its 0.62" thickness. Micromax is offering this phone in black color.
The Micromax X278 includes a low quality 220 x 176 2.4" display, making everything in the display lose details and definition.
The Micromax X278 only features a 0.3 megapixels back-facing camera.
This phone comes with a mid sized 1800 mAh Li-Ion replaceable battery, which is not really enough for a phone like this. Micromax claims this phone has a 260 hours stand by time and a 5.5 hours talk time.
This device has 2 SIM cards so it can to use 2 different phone lines in the same cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 4.84 x 1.97 x 0.62 inchesMetric12.29 x 5 x 1.57 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Pixel density: | 117 pixels per inchMetric46.06 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 260 hours |
| Talk Time: | 5.5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.