Micromax X281 is a modest cellphone, packing a 0.3 MP back side camera and a small 2.4-inches screen. That's all? No, it's just the shortest summary in the world.
The Micromax X281 is a bit thick for nowadays standards, with a thickness of 0.63 inches. Whereas this phone has 4.91 inches long and 2.09" wide, it only holds a smaller 2.4 inches display. This cellphone feels a bit heavy comparing to other phones , weighting 4.27 oz. Micromax is offering this phone in gray color.
This phone includes a nice 2.4 inches display with a 320 x 240 (QVGA) resolution, making everything look quite vivid.
This cellphone has two SIM cards so it's able to work with two different phone lines at the same time.
This phone is equipped with only a 0.3 mega-pixels back camera.
The Micromax X281 uses a high capacity 2800 mAh replaceable battery, enough to provide the Micromax X281 with a great battery life. Micromax afirms this cellphone has a 540 hours stand by time and a 11 hours talk time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 4.91 x 2.09 x 0.63 inchesMetric12.47 x 5.31 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | 4.27 ouncesMetric121.05 gImperial |
| Colors: | Gray |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 2800 mAh |
| Stand-by Time: | 540 hours |
| Talk Time: | 11 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.