Micromax X283 is a low level device, with a 0.3 mega-pixels back facing camera and a little 2.4 inches screen.
Micromax appears to have forgotten about weight optimization in this 3.81 oz cellphone. The Micromax X283 is a little bit thick compared to current phones, with a thickness of 0.55". This phone isn't really a compact device, given that it is 4.72 inches long and 2.01" wide,but it just holds a 2.4" screen. Micromax only offers this device in color black.
The Micromax X283 only has a 0.3 mega-pixels back side camera.
The Micromax X283 has an average 320 x 240 (QVGA) 2.4 inches screen, giving this phone a nice graphical experience.
This cellphone comes with a mid sized 1800 mAh Li-Ion battery providing this cellphone with a not very long battery duration. Micromax afirms this cellphone has a 8 hours talk time and a 600 hours stand by time.
This cellphone has 2 SIM cards to be able to to work with two different phone lines in the same phone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 4.72 x 2.01 x 0.55 inchesMetric11.99 x 5.11 x 1.4 cmImperial |
| Weight: | 3.81 ouncesMetric108.01 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.4 inchesMetric6.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 167 pixels per inchMetric65.75 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 4 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 600 hours |
| Talk Time: | 8 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 850, 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.