Micromax X287 is a low-end phone, packing a 2.6-inches screen and a 0.3 MP back-facing camera.
This device's thickness (0.46") is quite far from nowadays standards, but it still feels quite comfortable in the hand. Although this cellphone is as big as 4.72" long, it only holds a way smaller 2.6" display. Micromax just sells this cellphone in black color. This cellphone is much lighter than what one would think about a cellphone this size.
Micromax designed this cellphone with a nice 2.6 inches screen, and a resolution of 320 x 240 (QVGA), which makes all photos and videos look quite nice.
The Micromax X287 comes with two SIM cards so it's able to work with 2 different phone lines and even different carriers at the same time.
This cellphone only has a 0.3 megapixels back-facing camera. Additionally, the camera features flash.
The Micromax X287 counts with a 1000 mAh small capacity removable battery providing the Micromax X287 with a below average battery duration. According to Micromax, this phone has an aproximate talk time of 4 hours and a stand by time of 500 hours.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 4.72 x 2.05 x 0.46 inchesMetric11.99 x 5.21 x 1.17 cmImperial |
| Weight: | 3.14 ouncesMetric89.02 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 154 pixels per inchMetric60.63 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD (up to 4 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 500 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.