Micromax X312 is a low end phone, packed with a 0.3 MP back camera and a small sized 2.6-inches display. But let's get into more detail.
Though the Micromax X312 is as big as 4.81 inches long, it only holds a smaller 2.6" display. Micromax made this device in two different color options: black and white.
Micromax equipped the Micromax X312 with a nice 2.6 inches display, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes all pictures and videos look quite vivid.
This cellphone has dual sim to be able to to work with 2 different phone lines or carriers in the same phone.
This phone has only a 0.3 megapixels back side camera.
This device packs a 1200 mAh small capacity Li-Ion removable battery that provides the Micromax X312 a below average battery duration. Micromax afirms this phone has a talk time of 6 hours and a stand by time of 500 hours.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 4.81 x 2.07 x 0.50 inchesMetric12.22 x 5.26 x 1.27 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black and White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.6 inchesMetric6.6 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 154 pixels per inchMetric60.63 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Stand-by Time: | 500 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.