Micromax X328 is a low end phone, counting with a 0.3 megapixels back-facing camera and a little 2.8" display. Great! That's it? No, it's only the tip of the iceberg.
The Micromax X328 feels a bit heavy for a phone this size, with a weight of 3.88 oz. The Micromax X328 is only for sale in black color. Regarding its construction materials, this cellphone is made of Metal. The Micromax X328 is thin and practical, but it's not so slim as many other phones currently available, with a thickness of 0.41". The Micromax X328 isn't really a compact phone, given that it is 4.86 inches long,but it just packs a 2.8 inches screen.
This cellphone is equipped with a interesting 2.8" display with a 320 x 240 (QVGA) resolution, giving this phone a regular image quality.
This phone is only equipped with a 0.3 megapixels back-facing camera. In addition, this device's camera also has flash.
This device packs a mid sized 1400 mAh Li-Ion removable battery that can keep this cellphone running for some hours, although you will probably find yourself looking for a place to charge it even after moderate use. This phone has a reported 300 hs stand by time and a 5 hs talk time.
This cellphone uses two SIM cards so it is able to use two different phone lines.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 4.86 x 2.05 x 0.41 inchesMetric12.34 x 5.21 x 1.04 cmImperial |
| Weight: | 3.88 ouncesMetric110 gImperial |
| Colors: | Black |
| Materials: | Metal |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1400 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 5 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.