Micromax X329 is an outdated phone, with a 2.8" screen, and 2 cameras, a 0.3 MP back side camera and a 0.3 mega-pixels front facing camera. We will get a better idea about this phone's specs when we get into deeper details.
The Micromax X329 is quite thick compared to current devices, with a thickness of 0.58". This cellphone isn't a compact cellphone, taking into consideration it is 5.28 inches long,but it just holds a 2.8" screen. This cellphone is much lighter than what you expect from a cellphone of this size.
This phone has an average 320 x 240 (QVGA) 2.8 inches screen, making everything look nice.
This phone is equipped with two cameras, a 0.3 MP back facing camera and a 0.3 MP front-facing camera.
The Micromax X329 supports dual SIM so it's able to use 2 different phone numbers and even different carriers at the same time.
This cellphone features a good 1800 mAh battery providing the Micromax X329 with a quite short battery life. Micromax informs a 300 hs stand by time and a 6 hours talk time for this cellphone.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 5.28 x 2.17 x 0.58 inchesMetric13.41 x 5.51 x 1.47 cmImperial |
| Weight: | 3.88 ouncesMetric110 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1800 mAh |
| Stand-by Time: | 300 hours |
| Talk Time: | 6 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
| Front camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.