Micromax X337 is a low end cellphone, provisioned with a medium 3.5" display and a 0.3 megapixels back camera.
Micromax made the Micromax X337available only in color black. Though the Micromax X337 only has 0" long, it's still able to fit a a 3.5" display.
The Micromax X337 has only a 0.3 mega-pixels back camera. Additionally, the camera has flash.
Micromax designed the Micromax X337 with a low quality 3.5-inches screen, and a 320 x 240 (QVGA) resolution, making everything in the screen lose details and definition. Its screen uses TFT capacitive technology, but it can't detect multi touch gestures.
This phone comes with a poor 1000 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this cellphone a not very long battery life. Micromax says this device has a 130 hs stand by time and a 3 hours talk time.
This device supports dual sim cards so it can to use two different phone numbers or carriers at the same time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Black |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 114 pixels per inchMetric44.88 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Capacitive |
Hardware | |
| Processor: | Single-Core 360 MHz |
| RAM Memory: | 64 MB |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 16 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1000 mAh |
| Stand-by Time: | 130 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.1 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.