Micromax X352 is a low end cellphone, including a 2.8 inches screen and a 0.3 mega-pixels back side camera.
The Micromax X352 is quite thick compared to today's devices, with a thickness of 0.63 inches. This phone is 4.92" long, but it's only able to pack a way smaller 2.8 inches display. Micromax only offers this phone in color white.
The Micromax X352 has an average 320 x 240 (QVGA) 2.8 inches screen, giving this cellphone a nice image quality.
This phone uses two SIM cards so it's able to use two different phone lines and even different carriers.
The Micromax X352 is only equipped with a 0.3 mega-pixels back camera.
This phone counts with an incredible 3000 mAh battery that provides the Micromax X352 an incredible battery life. Micromax afirms this cellphone has a stand by time of 700 hs and a talk time of 11 hs.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 4.92 x 2.20 x 0.63 inchesMetric12.5 x 5.59 x 1.6 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | White |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 2.8 inchesMetric7.1 cmImperial |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Pixel density: | 143 pixels per inchMetric56.3 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 3000 mAh |
| Stand-by Time: | 700 hours |
| Talk Time: | 11 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 2.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.