Micromax X458 is a modest phone, equipped with a 3.5-inches screen and a 0.3 mega-pixels back side camera.
This cellphone is quite thin, while it's not as slim as many other cellphones out there, with a thickness of 0.45 inches. This cellphone is available in multiple colors: gray, yellow, red and white.
The Micromax X458 is equipped with a good 3.5-inches screen with a 480 x 320 resolution, which makes everything look good. This screen uses TFT yes technology, but it's not multi-touch.
This cellphone only features a 0.3 MP back facing camera.
This phone comes with a 1050 mAh small capacity Li-Ion removable battery that can keep it running for some hours, although you will find yourself looking for a place to charge it even after moderate use. Micromax informs a 4 hours talk time and a 170 hours stand by time for this cellphone.
This phone comes with 2 SIM cards so it's able to use two different phone numbers and even different carriers at the same time.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Micromax |
| Dimensions: | 4.63 x 2.46 x 0.45 inchesMetric11.76 x 6.25 x 1.14 cmImperial |
| Weight: | ouncesMetric0 gImperial |
| Colors: | Gray, Red, White and Yellow |
Display | |
| Screen Type: | TFT (64K colors) |
| Size: | 3.5 inchesMetric8.9 cmImperial |
| Resolution: | 320 x 480 pixels |
| Pixel density: | 165 pixels per inchMetric64.96 pixels per cmImperial |
| Touch screen: | Yes |
Hardware | |
| SD Card Slot: | microSD, microSDHC (up to 8 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 1050 mAh |
| Stand-by Time: | 170 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| Dual SIM: | Yes |
| GSM Bands: | 900, 1800 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Bluetooth: | Version 3.0 |
| Radio: | FM Radio |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.