MiTAC Mio 8390 is a modest Windows Mobile Standard device, which features a 0.3 mega-pixels back camera.
This phone is a little bit thick compared to current cellphones, being as thick as 0.94". Mitac forgot about weight optimization in this 4.4 oz device, much heavier than other similar devices.
Mitac packed this cellphone with a low level screen, and a resolution of 220 x 176 , which makes screen pixels too big and noticeable.
This device comes with a 16,38 MB internal storage memory, a low quantity that might be adequate for basic users considering it also has an external memory slot to store pictures and videos and even some games and apps that allow external memory installation.
This cellphone only features a 0.3 mega-pixels back-facing camera. This cellphone also includes fast burst mode.
This phone uses a SIM card to connect to GSM networks.
This cellphone uses a 750 mAh poor capacity Li-Polymer battery, which is not really enough for a device like this. This device has an aproximate stand by time of 85 hours and a talk time of 3 hours according to Mitac.
If you want a basic phone, this cellphone is a great choice for you.
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Mitac |
| Operating System (OS): | Windows Mobile Standard 2003 |
| Dimensions: | 3.89 x 2.00 x 0.94 inchesMetric9.88 x 5.08 x 2.39 cmImperial |
| Weight: | 4.40 ouncesMetric124.74 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFT (256K colors) |
| Resolution: | 176 x 220 pixels |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Processor: | Intel PXA262 (Single-Core 200 MHz) |
| RAM Memory: | 16 MB |
| Internal Memory: | 16,38 MB |
| SD Card Slot: | SD, MMC |
Battery | |
| Battery type: | Li-Polymer |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 750 mAh |
| Stand-by Time: | 85 hours |
| Talk Time: | 3 hours |
Camera | |
| Back camera: | 0.3 megapixels |
| Camera features: | Fast Burst Mode |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.