Mitsubishi M430i / M900 is an outdated cellphone, having a 1.3 MP back facing camera.
This phone is a little bit thick compared to current devices, being as thick as 0.94". In this case, Mitsubishi didn't care about the weight at all, releasing a 4.41 oz heavyweight product.
This phone has a 15,36 MB internal storage, a mediocre amount that may be enough for some users having that it also has an SD card slot to store photos and videos.
This phone is equipped with only a 1.3 megapixels back facing camera. This cellphone can also shoot videos in 220x176. The camera also counts with flash.
This phone includes a poor display with a 320 x 240 (QVGA) resolution, which makes all pictures and videos look like low resolution footage.
This phone works with a SIM card for GSM carriers.
This cellphone has a poor capacity 810 mAh Li-Ion replaceable battery that provides this phone a below average battery durationcompared to other phones. Mitsubishi claims this phone has a 200 hours stand by time and a 4 hours talk time.
Mitsubishi Pencil Co., Ltd. 9800 pencil dozen (12 pieces) HB K9800HB (japan import)
Shop now
| Device Type: | Phone |
| Brand: | Mitsubishi |
| Dimensions: | 4.13 x 1.93 x 0.94 inchesMetric10.49 x 4.9 x 2.39 cmImperial |
| Weight: | 4.41 ouncesMetric125.02 gImperial |
Display | |
| Screen Type: | TFD (256K colors) |
| Resolution: | 240 x 320 pixels (QVGA) |
| Touch screen: | No |
Hardware | |
| Internal Memory: | 15,36 MB |
| SD Card Slot: | miniSD (up to 32 GB) |
Battery | |
| Battery type: | Li-Ion |
| Removable: | Yes |
| Capacity: | 810 mAh |
| Stand-by Time: | 200 hours |
| Talk Time: | 4 hours |
Camera | |
| Back camera: | 1.3 megapixels |
| Flash: | Yes |
| Max video resolution: | 220 x 176 |
Networks | |
| SIM Card Type: | SIM |
| GSM Bands: | 900, 1800, 1900 |
| Technologies: | GPRS and GSM |
Other Features | |
| Infra-red: | Yes |
Despite our efforts to provide accurate information in our reviews and specs, there may be errors or missing information in this website, please check the specifications the brand or seller provide with the product before you buy it. We are not responsible for any inconvinience resulting on the use of this website's information.
Certain content that appears on this site comes from Amazon Services LLC. This content is provided 'as is' and is subject to change or removal at any time.